Math Is Fun Forum

  Discussion about math, puzzles, games and fun.   Useful symbols: ÷ × ½ √ ∞ ≠ ≤ ≥ ≈ ⇒ ± ∈ Δ θ ∴ ∑ ∫ • π ƒ -¹ ² ³ °

You are not logged in.

#1 2023-11-13 19:32:12

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Company's Profit or Loss

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?


Let me see.


So, 1,500 units at $9 each = $13,500.
Also, 750 units at $6 each = $4,500.
This together = $18,000.


Also 2250 units at $7 each = $15, 750.


The company's profit or loss is the confusing part for me.
Must I add $18,000 and $15,750 to show the company's profit?


Stuck here....

Last edited by sologuitar (2023-11-14 03:39:07)

Offline

#2 2023-11-13 20:53:23

Bob
Administrator
Registered: 2010-06-20
Posts: 10,136

Re: Company's Profit or Loss

You've done all the hard work.

Profit = total sales money minus total costs.

Bob


Children are not defined by school ...........The Fonz
You cannot teach a man anything;  you can only help him find it within himself..........Galileo Galilei
Sometimes I deliberately make mistakes, just to test you!  …………….Bob smile

Offline

#3 2023-11-14 04:05:55

amnkb
Member
Registered: 2023-09-19
Posts: 253

Re: Company's Profit or Loss

sologuitar wrote:

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?

So, 1,500 units at $9 each = $13,500.
Also, 750 units at $6 each = $4,500.
This together = $18,000.

Also 2250 units at $7 each = $15, 750.

The company's profit or loss is the confusing part for me.

profit is income less outgo
profit is revenue minus costs
so subtract

Offline

#4 2023-11-14 10:31:48

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

amnkb wrote:
sologuitar wrote:

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?

So, 1,500 units at $9 each = $13,500.
Also, 750 units at $6 each = $4,500.
This together = $18,000.

Also 2250 units at $7 each = $15, 750.

The company's profit or loss is the confusing part for me.

profit is income less outgo
profit is revenue minus costs
so subtract

Subtract what? It cannot be 18,000 - 15,750, right?

Offline

#5 2023-11-14 13:13:55

amnkb
Member
Registered: 2023-09-19
Posts: 253

Re: Company's Profit or Loss

sologuitar wrote:

This together = $18,000.

Also 2250 units at $7 each = $15, 750.

The company's profit or loss is the confusing part for me.

amnkb wrote:

profit is income less outgo
profit is revenue minus costs
so subtract

sologuitar wrote:

Subtract what? It cannot be 18,000 - 15,750, right?

why not?
the 18000 is revenue or income
the 15750 is cost or outgo
profit is what is left after subtracting cost/outgo from revenue/income
so 18000 - 15750 is the right subtraction

Offline

#6 2023-11-14 14:55:34

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

amnkb wrote:
sologuitar wrote:

This together = $18,000.

Also 2250 units at $7 each = $15, 750.

The company's profit or loss is the confusing part for me.

amnkb wrote:

profit is income less outgo
profit is revenue minus costs
so subtract

sologuitar wrote:

Subtract what? It cannot be 18,000 - 15,750, right?

why not?
the 18000 is revenue or income
the 15750 is cost or outgo
profit is what is left after subtracting cost/outgo from revenue/income
so 18000 - 15750 is the right subtraction

In that case the profit is $2250.

Offline

#7 2023-11-14 14:56:51

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

Bob wrote:

You've done all the hard work.

Profit = total sales money minus total costs.

Bob


Profit = $18,000 - $15,750


Profit = $2250


Yes?

Offline

#8 2023-11-14 18:21:45

amnkb
Member
Registered: 2023-09-19
Posts: 253

Re: Company's Profit or Loss

sologuitar wrote:

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?

Just answer the questions posted and keep your text math-related.





Offline

#9 2023-11-14 18:27:32

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

amnkb wrote:
sologuitar wrote:

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?

Just answer the questions posted and keep your text math-related.






Isn't that what I did? Did I do something different?

Offline

#10 2023-11-19 09:49:46

Korsola
Novice
From: Chech
Registered: 2023-11-19
Posts: 1

Re: Company's Profit or Loss

It's kind of the same thing


If you love gambling, then casino kartac https://gambling-code.cz/casino/kartac is an excellent choice for an enjoyable and reliable game in the Czech Republic and beyond!

Offline

#11 2023-11-19 10:34:54

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

Korsola wrote:

It's kind of the same thing

Kind of? It's either the same thing or it is not.

Offline

#12 2023-11-20 00:39:47

freddi
Novice
Registered: 2023-11-20
Posts: 1

Re: Company's Profit or Loss

Now, to find the profit or loss, subtract the total cost from the total revenue: $18,000 (Total revenue) - $15,750 (Total cost) = $2,250 So, the company's profit on the sale of 2,250 units is $2,250.

Offline

#13 2023-11-20 15:27:49

sologuitar
Member
Registered: 2022-09-19
Posts: 467

Re: Company's Profit or Loss

freddi wrote:

Now, to find the profit or loss, subtract the total cost from the total revenue: $18,000 (Total revenue) - $15,750 (Total cost) = $2,250 So, the company's profit on the sale of 2,250 units is $2,250.

Cool. Moving on....

Offline

Board footer

Powered by FluxBB